Cene operacija oka i pregleda u Subotici i šta cena ne uključuje

Edukacija Poslednje ažuriranje:  12 min

Ukratko

Cena operacije oka i pregleda u Perfect Vision-u u Subotici, po oku i prema cenovniku od 07.08.2026, ide od 55.000 dinara za lasersko skidanje dioptrije do 192.000 dinara za operaciju katarakte sa sočivom Synergy Toric. Pregledi počinju od 2.700 dinara za kontrolni pregled, a dijagnostika po oku od 800 dinara za Širmer test. Preoperativni pregled, anestezija od 9.000 dinara, kontrolni pregledi posle zahvata i eventualna laserska kapsulotomija plaćaju se odvojeno od cene zahvata i nisu uključeni u iznos iz tabele.

Ceo cenovnik Perfect Vision-a je javno objavljen, a poslednja izmena nosi datum 07.08.2026, pa pacijent sa sivom mrenom (kataraktom) sam sabira trošak pregleda, zahvata i dijagnostike pre nego što pozove kliniku. Perfect Vision je privatni oftalmološki centar u Subotici koji posluje u okviru Poliklinike Kuća zdravlja. Iznosi u ovom tekstu su iz cenovnika operacija oka, sa naznakom šta u te iznose nije uključeno.

Razlika između cene zahvata i konačnog računa nastaje zbog stavki koje se plaćaju odvojeno: preoperativnog pregleda, anestezije i kontrolnih pregleda. Izbor zahvata i sočiva zavisi od nalaza, a podobnost procenjuje oftalmolog nakon pregleda.

Cene pregleda u Perfect Vision-u

Pregledi u Perfect Vision-u idu od 2.700 dinara za kontrolni pregled do 15.100 dinara za pregled pred operaciju katarakte sa sočivom iz više cenovne grupe, prema cenovniku od 07.08.2026. Tabela ispod nabraja svih osam stavki pregleda sa iznosima iz istog cenovnika.

PregledCena u dinarimaDatum cenovnika
Opšti oftalmološki pregled3.80007.08.2026
Kontrolni pregled2.70007.08.2026
Pregled refraktivnog hirurga5.00007.08.2026
Pregled glaukomatologa8.40007.08.2026
Pregled retinologa sa OCT, oba oka9.50007.08.2026
Pregled dečijeg oftalmologa i strabologa4.70007.08.2026
Pregled za lasersko skidanje dioptrije10.80007.08.2026
Pregled za operaciju katarakte, sočivo iz više cenovne grupe15.10007.08.2026

Prvi i kontrolni pregled

Opšti oftalmološki pregled je 3.800 dinara, prema cenovniku od 07.08.2026. To je prvi pregled kod pacijenta koji dolazi bez ranije dijagnoze zamućenja sočiva, sa širim opsegom provera. Kontrolni pregled je 2.700 dinara i prati pacijenta posle prve posete ili posle zahvata, sa kraćim tokom.

Pregledi kod subspecijalista

Pregled refraktivnog hirurga je 5.000 dinara, pregled glaukomatologa 8.400 dinara, pregled retinologa sa OCT za oba oka 9.500 dinara, a pregled dečijeg oftalmologa i strabologa 4.700 dinara, svi prema cenovniku od 07.08.2026. Zasebne stavke postoje jer Perfect Vision ima odvojene konsultante za retinu, glaukom, refraktivnu hirurgiju i dečiju oftalmologiju, umesto opšte liste lekara. Ta podela u timu se vidi i u cenovniku, gde svaki subspecijalista ima sopstvenu stavku pregleda.

Pregledi pred zahvat

Pregled za lasersko skidanje dioptrije je 10.800 dinara, a pregled za operaciju katarakte sa sočivom iz više cenovne grupe 15.100 dinara, prema cenovniku od 07.08.2026. Oba pregleda su zasebne stavke i plaćaju se odvojeno od samog zahvata. Preoperativne laboratorijske analize i pregled kardiologa Perfect Vision obavlja na istoj adresi, kroz Polikliniku Kuća zdravlja, pa pacijent pred zahvat ne mora na drugu lokaciju.

Cene zahvata, po oku

Zahvati po oku idu od 55.000 dinara za lasersko skidanje dioptrije do 192.000 dinara za operaciju katarakte sa sočivom Synergy Toric, prema cenovniku od 07.08.2026. Tabela ispod nabraja svih trinaest stavki, bez zaokruživanja i bez konverzije u evre.

Zahvat i vrsta sočivaCena po oku u dinarimaDatum cenovnika
Lasersko skidanje dioptrije55.00007.08.2026
Operacija katarakte, standardno sočivo90.00007.08.2026
Operacija katarakte, sočivo Eyhance130.00007.08.2026
Operacija katarakte, sočivo Toric135.00007.08.2026
Operacija katarakte, sočivo Eyhance Toric160.00007.08.2026
Operacija katarakte, sočivo PanOptix166.00007.08.2026
Operacija katarakte, sočivo PanOptix Clareon170.00007.08.2026
Operacija katarakte, sočivo PanOptix Toric184.00007.08.2026
Operacija katarakte, sočivo Synergy188.00007.08.2026
Operacija katarakte, sočivo Synergy Toric192.00007.08.2026
Komplikovana katarakta, standardno sočivo135.20007.08.2026
Operacija glaukoma128.80007.08.2026
Kombinovana operacija katarakte i glaukoma187.80007.08.2026

Izbor zahvata i sočiva zavisi od nalaza sa pregleda, a podobnost za svaki zahvat procenjuje oftalmolog, ne cenovnik sam po sebi.

Lasersko skidanje dioptrije

Lasersko skidanje dioptrije je 55.000 dinara po oku, prema cenovniku od 07.08.2026. Perfect Vision primenjuje PRK tehniku, uz koju ide duži oporavak vida u odnosu na neke druge metode skidanja dioptrije. Kandidaturu za zahvat procenjuje oftalmolog nakon pregleda, ne sam cenovnik.

Operacija katarakte prema vrsti sočiva

Cena po oku ide od 90.000 dinara za standardno sočivo do 192.000 dinara za sočivo Synergy Toric, prema istom cenovniku. Standardno sočivo daje najčistiju sliku, ali zahteva naočare za jednu grupu udaljenosti. Multifokalna i trifokalna sočiva, poput PanOptix i Synergy grupe, smanjuju potrebu za naočarima, ali kod dela pacijenata donose oreole i bleštanje, posebno pri vožnji noću.

Operaciju katarakte Perfect Vision izvodi sistemom CENTURION Vision System, a lasersko skidanje dioptrije ekscimer laserom WaveLight Allegretto EYE-Q. Detaljniji pregled iznosa i vrsta sočiva je u tekstu o ceni operacije sive mrene.

Fakoemulzifikacija kao standardna tehnika

Ultrazvučna operacija katarakte, poznata i kao fakoemulzifikacija, standardna je hirurška tehnika za uklanjanje zamućenog sočiva i u državnim ustanovama u Srbiji, uključujući Kliniku za očne bolesti u okviru KBC Zvezdara u Beogradu.

Komplikovana katarakta i operacija glaukoma

Komplikovana katarakta sa standardnim sočivom je 135.200 dinara po oku, prema 90.000 dinara za redovnu operaciju katarakte. Ta stavka postoji jer gušće zamućenje sočiva znači zahtevniju operaciju i drugačiju kategoriju zahvata, ne zato što je nešto pošlo po zlu. Operacija glaukoma je 128.800 dinara po oku, a kombinovana operacija katarakte i glaukoma 187.800 dinara po oku, obe prema cenovniku od 07.08.2026.

Ko procenjuje koji zahvat i koje sočivo

Izbor zahvata i vrste sočiva zavisi od nalaza sa pregleda, a podobnost procenjuje oftalmolog, ne tekst na sajtu ni sam pacijent unapred. Za refraktivnu hirurgiju i operaciju katarakte u timu su dr Branka Ivošević i dr Aleksa Milić, a za operaciju glaukoma prof. dr Nikola Babić, prof. dr Ivan Marjanović i prof. dr Aleksandar Miljković.

Cene dijagnostike, po oku

Dijagnostika u Perfect Vision-u se naplaćuje po oku. Cene idu od 800 dinara za Širmer test do 2.700 dinara za kompjuterizovano vidno polje ili kornealnu topografiju, prema cenovniku od 07.08.2026. Tabela ispod nabraja svih osam stavki.

Snimanje ili testCena po oku u dinarimaDatum cenovnika
OCT2.20007.08.2026
Kompjuterizovano vidno polje2.70007.08.2026
Pahimetrija1.70007.08.2026
Gonioskopija1.10007.08.2026
Merenje očnog pritiska1.10007.08.2026
Dnevna kriva2.20007.08.2026
Kornealna topografija2.70007.08.2026
Širmer test80007.08.2026

Snimanja koja prate glaukom

OCT je 2.200 dinara po oku i snima sloj nervnih vlakana na očnom dnu. Kompjuterizovano vidno polje je 2.700 dinara po oku i meri obim onoga što oko vidi bez pomeranja pogleda. Merenje očnog pritiska je 1.100 dinara, dnevna kriva pritiska 2.200 dinara, a gonioskopija 1.100 dinara, sve po oku i prema cenovniku od 07.08.2026.

Više o tome čemu služe vidno polje i OCT je u zasebnom tekstu o praćenju glaukoma.

Zašto se pritisak meri više puta

Pojedinačno merenje očnog pritiska može odstupati u zavisnosti od doba dana i tehnike merenja, prema analizi grešaka merenja objavljenoj u časopisu Vojnosanitetski pregled. To je jedan od razloga zašto se u praćenju glaukoma koristi dnevna kriva pritiska.

Snimanja rožnjače i suznog filma

Pahimetrija je 1.700 dinara po oku, a kornealna topografija, koja se radi uređajem Oculus Pentacam HR, je 2.700 dinara po oku. Širmer test je 800 dinara po oku, sve prema cenovniku od 07.08.2026.

Ova tri snimanja Perfect Vision obavlja uređajem Oculus Pentacam HR i drugom oftalmološkom dijagnostičkom opremom, u sklopu preoperativne pripreme ili praćenja stanja rožnjače.

Šta cena ne uključuje

Cena zahvata iz prethodne tabele ne obuhvata preoperativni pregled, anesteziju, kontrolne preglede, eventualnu lasersku kapsulotomiju i smeštaj u apartmanu. Tabela ispod poredi svaku stavku sa njenim iznosom kada se plaća odvojeno, prema cenovniku od 07.08.2026. Nijedna od ovih stavki se ne izvodi iz cenovnika kao uključena.

StavkaDeo cene zahvataCena kada se plaća odvojeno
Preoperativni pregledNe10.800 (standardno sočivo) ili 15.100 (sočivo iz više cenovne grupe)
AnestezijaNe9.000
Kontrolni pregledNe2.700 po pregledu
Laserska kapsulotomija, ako zatreba kasnijeNe21.400 po oku
Smeštaj u apartmanuNeDoplata, iznos nije objavljen

Preoperativni pregled

Preoperativni pregled je 10.800 dinara za standardno sočivo i 15.100 dinara za sočivo iz više cenovne grupe, prema cenovniku od 07.08.2026. To je i trenutak kada pacijent donosi konačnu odluku o vrsti sočiva, na osnovu nalaza i razgovora sa lekarom. Pregled je zasebna stavka i ne ulazi u cenu zahvata.

Anestezija

Anestezija je 9.000 dinara, prema cenovniku od 07.08.2026, i zasebna je stavka jer je ne izvode spoljni saradnici, već dva stalna anesteziologa klinike. Zahvat se izvodi u kapljičnoj anesteziji: pacijent je budan i oseća dodir i pritisak, ali ne bol.

Kontrolni pregledi

Kontrolni pregled je 2.700 dinara, prema cenovniku od 07.08.2026. Broj kontrola posle zahvata zavisi od nalaza, a podatak o tome da li je neka kontrola uključena u cenu zahvata nije objavljen, pa se to iz cenovnika ne sme izvoditi.

Laserska kapsulotomija ako zatreba kasnije

Kod dela pacijenata se mesecima ili godinama posle operacije katarakte zamuti zadnja kapsula sočiva i vid ponovo oslabi. To je poznata pojava, ne neuspeh zahvata, i rešava se kratkim laserskim zahvatom po ceni od 21.400 dinara po oku, prema cenovniku od 07.08.2026. Više o tome je u tekstu o zamućenju posle operacije katarakte.

Smeštaj u apartmanu

Perfect Vision ima dva dvokrevetna apartmana sa dvadesetčetvoročasovnim medicinskim nadzorom. Smeštaj se plaća uz doplatu čiji iznos nije objavljen u cenovniku, pa ovaj tekst ne procenjuje njegovu visinu.

Jednokratni troškovi i troškovi koji se ponavljaju

Zahvat po oku je jednokratan trošak, dok se praćenje glaukoma i dečiji pregledi ponavljaju kroz godine. Ovaj odeljak razdvaja te dve strane računice, bez fiksnog godišnjeg iznosa, jer broj kontrola zavisi od nalaza sa pregleda.

Zahvat kao jednokratan trošak

Operacija katarakte i lasersko skidanje dioptrije se plaćaju po oku i jednom. Oba oka se najčešće operišu u razmaku od nekoliko nedelja, pa se iznos po oku množi sa dva kada je zahvat potreban na oba oka. Iznos za drugo oko nije objavljen kao poseban red u cenovniku od 07.08.2026, pa ovaj tekst ne sabira ukupan iznos unapred kao fiksnu cifru.

Praćenje glaukoma i dečiji pregledi kroz godine

Praćenje glaukoma traje kroz duži period, a broj pregleda kod dece zavisi od uzrasta i nalaza sa svakog pregleda. Broj snimanja godišnje kod glaukoma zavisi od nalaza, pa ovaj tekst ne navodi fiksan godišnji iznos.

Detaljna godišnja računica je u tekstu o ceni praćenja glaukoma. Terapija glaukoma je usluga koju Perfect Vision pruža kroz subspecijalistički tim za tu oblast.

Kako se ovi iznosi mogu proveriti

Ovaj odeljak nezavisno potvrđuje ono što je već rečeno o cenama: cenovnik je javno objavljen sa datumom, a ustanova ima sertifikat i ocenu koji se mogu proveriti van sajta klinike. Bez procenta uspešnosti i bez podataka o ishodima zahvata, jer klinika te podatke nema objavljene.

Javno objavljen cenovnik sa datumom

Ceo cenovnik operacija oka je javno objavljen, a poslednja izmena nosi datum 07.08.2026. Datum menja upotrebljivost iznosa: cenovnik bez datuma se ne može proveriti niti pouzdano koristiti za računicu unapred. Na laserskom skidanju dioptrije postoji cenovni paritet sa jednom ustanovom u Beogradu, pa ovaj tekst ne tvrdi da je Perfect Vision najjeftiniji, nego da je cenovnik potpun i proverljiv.

Sertifikat i nezavisne ocene

Perfect Vision ima sertifikat ISO 9001:2015, sa registracionim brojem 12 100 59137 TMS, koji izdaje telo TÜV NORD CERT GmbH za oblast dijagnostičkih, konzervativnih i hirurških oftalmoloških usluga. Ocena na Google profilu je 4,9 na osnovu 573 recenzije, sa proverom od 12.08.2026. Ni sertifikat ni ocena ne govore o ishodu pojedinačnog zahvata, jer klinika nema objavljene podatke o predvidivosti, stopi reintervencije ili komplikacijama.

Čekanje na operaciju u državnim ustanovama

Prema izveštaju lista Danas od 07.02.2024, na listi čekanja za operaciju katarakte u državnim zdravstvenim ustanovama u Srbiji bilo je 15.585 pacijenata, a pojedini pacijenti su čekali i po nekoliko godina. Ovaj podatak pokazuje obim potražnje za operacijom katarakte u Srbiji, nezavisno od cenovnika privatnih klinika.

Tekstovi o pojedinačnim zahvatima i troškovima

Za čitaoca koji traži samo jedan zahvat ili jedno pitanje, spisak ispod grupiše preostale tekstove klastera u pet celina: sivu mrenu, lasersko skidanje dioptrije, glaukom, decu i dolazak iz inostranstva.

Siva mrena (katarakta)

Pet tekstova pokriva pripremu, oporavak i najčešća pitanja pred operaciju sive mrene, uključujući izbor sočiva i moguću sekundarnu kataraktu posle zahvata.

Lasersko skidanje dioptrije

Dva teksta objašnjavaju ko je kandidat za lasersko skidanje dioptrije i koliko traje oporavak posle PRK tehnike.

Glaukom

Dva teksta prate glaukom posle dijagnoze: kako se meri napredovanje i koliki je godišnji trošak praćenja.

Deca

Dva teksta pomažu roditelju da prepozna znake slabijeg vida kod deteta i da zna kako izgleda pregled kod dece koja još ne govore.

Dolazak iz inostranstva

Dva teksta objašnjavaju zašto je operacija oka jeftinija u Srbiji i kako izgleda dolazak iz inostranstva, uključujući broj dana i kontrole posle zahvata.

Rečnik pojmova

Siva mrena (katarakta): Siva mrena je uobičajen naziv za zamućenje očnog sočiva. Kod operacije se zamućeno sočivo uklanja i zamenjuje veštačkim, intraokularnim sočivom.

Intraokularno sočivo: Intraokularno sočivo je veštačko sočivo koje se ugrađuje umesto zamućenog prirodnog sočiva tokom operacije katarakte. Postoji nekoliko grupa, od standardnog do multifokalnog i toričnog, sa različitim cenama po oku.

Kapljična anestezija: Kapljična anestezija je vrsta lokalne anestezije kod koje se kapi nanose direktno na oko, bez injekcije. Pacijent je budan tokom zahvata i oseća dodir i pritisak, ali ne bol.

Sekundarna katarakta: Sekundarna katarakta je zamućenje zadnje kapsule sočiva koje se kod dela pacijenata javi mesecima ili godinama posle operacije katarakte. To nije neuspeh prvobitnog zahvata, već poznata pojava koja se rešava kratkim laserskim zahvatom.

Laserska kapsulotomija: Laserska kapsulotomija je kratak laserski zahvat kojim se otvara zamućena zadnja kapsula sočiva kod sekundarne katarakte. U Perfect Vision-u se naplaćuje 21.400 dinara po oku, prema cenovniku od 07.08.2026.

OCT: OCT je skraćenica za optičku koherentnu tomografiju, snimanje kojim se prati sloj nervnih vlakana na očnom dnu. Koristi se najčešće kod praćenja glaukoma, po ceni od 2.200 dinara po oku.

Kompjuterizovano vidno polje: Kompjuterizovano vidno polje je test kojim se meri obim onoga što oko vidi bez pomeranja pogleda. Rezultat pomaže u praćenju napredovanja glaukoma.

Pregled se zakazuje na broj 024 45 45 000, bez roka i bez ograničenog broja termina. Poziv je prvi korak ka tačnoj računici, jer se konačan izbor zahvata i sočiva utvrđuje tek na pregledu, na osnovu nalaza. Ceo cenovnik operacija oka i pregleda ostaje dostupan za proveru pre nego što pacijent zakaže termin.

Često postavljana pitanja

Koliko košta operacija oka u Srbiji?

Cena zahvata u Perfect Vision-u u Subotici ide od 55.000 dinara za lasersko skidanje dioptrije do 192.000 dinara za operaciju katarakte sa sočivom Synergy Toric, po oku, prema cenovniku od 07.08.2026. Iznosi se odnose isključivo na cenovnik ove klinike, jer druge ustanove u Srbiji imaju sopstvene cenovnike koji se mogu razlikovati. Na laserskom skidanju dioptrije postoji cenovni paritet sa jednom većom ustanovom u Beogradu.

Da li se cena odnosi na jedno ili na oba oka?

Sve cene zahvata i dijagnostike u ovom tekstu su izražene po oku, prema cenovniku od 07.08.2026, a ne za oba oka zajedno. Kod operacije katarakte i laserskog skidanja dioptrije oba oka se najčešće operišu u razmaku od nekoliko nedelja, ne istog dana. To znači da se iznos po oku plaća dvaput kada je zahvat potreban na oba oka, u dva navrata.

Šta nije uključeno u cenu operacije oka?

Cena zahvata ne obuhvata preoperativni pregled (10.800 ili 15.100 dinara, zavisno od izbora sočiva), anesteziju (9.000 dinara), kontrolne preglede (2.700 dinara po pregledu) ni eventualnu lasersku kapsulotomiju (21.400 dinara po oku), prema cenovniku od 07.08.2026. Smeštaj u apartmanu se takođe plaća uz doplatu čiji iznos nije objavljen. Sve ove stavke se navode unapred, pre zakazivanja zahvata.

Koliko košta anestezija kod operacije oka?

Anestezija je 9.000 dinara, prema cenovniku od 07.08.2026, i naplaćuje se odvojeno od cene zahvata. Reč je o kapljičnoj anesteziji: pacijent je budan tokom zahvata i oseća dodir i pritisak, ali ne bol, bez opšte anestezije i bez uspavljivanja. Anesteziju u Perfect Vision-u izvode dva stalna anesteziologa, koji se ne ugovaraju spolja za svaki zahvat posebno.

Da li se kontrolni pregledi posle zahvata plaćaju?

Kontrolni pregled je 2.700 dinara, prema cenovniku od 07.08.2026, i naplaćuje se kao zasebna stavka. Broj kontrola posle zahvata zavisi od nalaza i toka oporavka, pa ovaj tekst ne navodi fiksan broj. Podatak o tome da li je neka kontrola uključena u cenu samog zahvata nije objavljen u cenovniku, pa se to ne sme pretpostaviti.