Operacija sa ugradnjom toričnih intraokularnih sočiva
Šta je astigmatizam?
Astigmatizam predstavlja prelomnu anomaliju oka koja je uslovljena nepravilnom zakrivljenošću rožnjače (rožnjača nema kružni, već elipsasti oblik). Kao rezultat toga pacijent vidi mutnu, nepravilnu i izduženu sliku.
Kako se astigmatizam leči?
Ukoliko pacijent ne želi da nosi naočare ili kontaktna sočiva, uklanjanje astigmatizma je moguće laserskim skidanjem dioptrije, pod uslovom da je dioptrija pacijenta
u rasponu do +/-5.0D astigmatizma, kao i da pacijent zadovoljava sve potrebne preduslove da bi bio pogodan kandidat za operaciju. Ukoliko se iz nekog razloga pacijentu ne savetuje lasersko skidanje dioptrije, moguća je operacija sa ugradnjom toričnih intraokularnih sočiva.
Torična intraokularna sočiva
Ovo je jedina vrsta intraokularnih sočiva kojima je moguće korigovati astigmatizam veći od +/-1.0D, budući da u sebi sadrže i cilindričnu komponentu.
Operacija sa ugradnjom toričnih sočiva se preporučuje pacijentima sa astigmatizmom koji nisu pogodni kandidati za lasersko skidanje dioptrije, kao i pacijentima koji imaju astigmatizam i kataraktu (sivu mrenu).
Torična intraokularna sočiva mogu biti:
- monofokalna torična sočiva – nakon ugradnje ovih sočiva, pacijenti u oko 90-95% slučajeva dobijaju dobar vid za daljinu, bez potrebe za nošenjem naočara ili uz njihovu minimalnu upotrebu, dok za blizinu trebaju nositi naočare. Moguća je ugradnja sočiva samo na jednom oku, ako pacijentu ne smeta astigmatizam i katarakta na drugom oku, mada je poželjno (ali ne i neophodno) izjednačiti vid na oba oka radi boljeg vidnog komfora.
- bifokalna torična sočiva – ugradnjom ovih sočiva, pacijenti u oko 95% slučajeva dobijaju dobar vid i na blizinu i na daljinu, bez ili uz minimalnu uporebu naočara. Operacija se treba izvršiti na oba oka, sa razmakom od 5-7 dana, jer se jedino tako postiže pun efekat.
- trifokalna torična sočiva – najnovija generacija toričnih sočiva čijom ugradnjom pacijent u oko 95% slučajeva pored dobrog vida na daljinu i blizinu, dobija i dobar vid na srednju tzv. intermedijarnu distancu (što je važno osobama koje puno vremena provode pred računarom ili u vožnji), bez ili uz minimalnu upotrebu naočara. Operacija se treba izvršiti na oba oka, sa razmakom od 5-7 dana, jer se jedino tako postiže pun efekat.
Operacija sa ugradnjom toričnih sočiva
Pre operacije, pacijenti prolaze veoma precizan i opsežan pregled, jer je veoma važno precizno merenje osovine cilindra, kao i dioptrije intraokularnog sočiva. Naša ustanova poseduje dijagnostičku opremu koja predstavlja zlatni standard u ovoj vrsti hirurgije
u svetu, kao što su Pentacam HR (zlatni standard topografije prednjeg segmenta oka i najsavremeniji aparat u svojoj seriji)
i Lenstar LS 900 (najbolji optički biometar, zlatni standard u izračunavanju indeksa zakrivljenosti rožnjače).
Operacija sa ugradnjom toričnih intraokularnih sočiva traje oko 10-15 minuta, izvodi se u lokalnoj, kapljičnoj anesteziji i potpuno je bezbolna i komforna. Pravljenjem malog reza na koji nije potrebno staviti šav, rana zarasta brzo, bez tegoba.
Poštovani,
Imam 47 godina i dioptriju -3.25 na jednom i -3.50 na drugom oku i slabije vidim pri čitanju na blizini. Koja metoda bi najviše odgovarala ? Zanima me i cena ugradnje trifokalnih toričnih sočiva?
Hvala unapred na odgovoru.
Srdačan pozdrav!
Poštovana Ivana, obzirom na informacije koje ste naveli najbolja bi opcija bila ugradnja multifokalnih sočiva. Svakako savetujemo da dođete na pregled kako bi oftalmolog predložio najbolji način za vas na osnovu obavljenog pregleda. Zakažite vaš termin putem telefona 0244545000 ili 0605575754.
[…] Razlikujemo torična monofokalna sočiva (čijom ugradnjom se postiže dobar vid za daljinu, bez potrebe za nošenjem naočara, dok za blizinu ostaje dioptrija) i torična multifokalna sočiva (nakon ugradnje pacijent se oslobađa potrebe nošenja naočara i za blizu i za daleko). Saznajte više o ovoj intervenciji klikom na: LINK. […]
Nakon ugradnje toricnih sociva, pre nekoliko dana, (operacija katarakte), na jednom oku vidim savrseno a na drugom je slika malo udvojena (dupla). (Sa oba oka vidim odlicno) . Da li se radi o pogresno ugradjenom socivu ili je u pitanju drugi razlog i da li moze da se ispravi novom operacijom ili na neki drugi nacin. Hvala unapred na odgovoru.
Poštovani Aleksandre,
Molimo Vas da dođete na pregled kako bi ustanovili o čemu se radi.
Srdačan pozdrav.
Kod mene ste izvrsili operaciju katarakte uz sve prethodno obavljene preglede, ali rezultat nije zadovoljavajuci. Naime, ja nakon operacije imam rasipanje i krivljenje slova (kada citam tekst prevoda na TV-u) i inace pa je sumnja stavljena na retinu i makulu. Ja sam obavio dodatne preglede kod Vas – Prof. Dr. Stojkovic, i upucen sam na FA snimanje. Tim snimanjem nije se uocilo ostecenje retine i makule kao i krvnih sudova, vec je konstatovana PRERETINALNA GLIOZA, koja se moze (navodno) videti samo pod posebno uvecavajucim uredjajima. To me zbunjuje, jer pre operacije i ako su izvrseni detaljni pregledi (izmedju ostalog i ultrazvuk)nista nije ukazivalo na tu anomaliju. Zato je moje pitanje; Ako je to tako, zasto ja to ,,rasipanje“ i krivljenje slova i slike nisam imao pre operacije, bez obzira sto sam imao (samo) zamagljen vid, ali bez krivljenja i rasipanja. Da li ovo ima veze sa anomalijom roznjace ili je pri operaciji lose ,,ocisceno“ prirodno socivo? Ako je u pitanju samo preretinalna glioza, kako se ona leci i dali njenim eventualnim uklanjanjem (ako se to uopste radi)moj problem moze biti resen? U Subotu, 26.04.2014.g. dolazim na pregled kod Dr. Sandre Jovanovic, retinologa i od nje ocekujem odgovore na moja pitanja. Hvala.