Nem, az operáció után már nem jelentkezhet szürkehályog a műtött szemen. Pontosabban, a szürkehályog műtét során az ultrahang berendezés segítségével a kapszuláris tasakból eltávolítják a benne található elhomályosodott természetes szemlencsét és annak helyére mesterséges intraokuláris lencse kerül. Ez a lencse tartósan a szemben marad és annak szerves részévé válik átvéve a természetes szemlencse funkcióját és nem tud elhomályosodni.
Azonban néhány betegnél idővel úgynevezett másodlagos szürkehályog alakulhat ki, vagyis helyesebben mondva a kapszuláris tok opacifikációja (elszürkülése). A szemlencse burka (kapszula) megvastagodásáról és elszürküléséről van szó, amely során elhomályosodik a kapszula hátsó része és így akadályozza a fénysugarak átjutását a szem belsejébe. Így a tok áttetszőségének fokozatos megszűnése fokozatos látásvesztéshez vezet.
A másodlagos katarakta leggyakrabban egy-két évvel a műtét után jelentkezik, de kialakulhat akár egy későbbi posztoperatív időszakban is. A kutatások szerint a másodlagos szürkehályog leginkább a következő személyeknél jelentkezik:
- fiatal személyeknél, mert az epithel sejtek a lencse equatorán (a kapszula oldalán) erősebbek, gyorsabban szaporodnak és mozognak a kapszula közepe felé;
- azoknál a betegeknél, akiknek van valamilyen más, a szem belső részének betegsége (leginkább gyulladás)
- azoknál a betegeknél, akiknek más intraokuláris operációjuk is volt, például vitrektómia műtét szilikonolajjal (olyan eljárás, mely során eltávolítják az üvegtesti gélt, helyére pedig gázokat vagy szilikonolajat helyeznek), vagy szürkehályogműtét, mely során bizonyos fajta intraokuláris műlencséket (leggyakrabban szilikon) ültetnek be.
Korábban a másodlagos szürkehályogot kések – cisztotom (tűk) segítségével távolították el, amelyekkel megnyitották az elszürkült kapszula középső részét, amely kockázatos volt számos szövődmény kialakulásának eshetősége miatt. A technológiai fejlődésnek köszönhetően, manapság a szekundáris katarakta gyógyítása gyors, fájdalommentes és megbízható beavatkozás, amelyet ún. Nd YAG lézerrel végeznek. Ezt az érintkezés nélküli eljárást hátsó kapszulotómiának nevezzük és ambulánsan, helyi csepp érzéstelenítésben történik. Mindössze 2-3 percig tart és teljesen fájdalommentes. A hatása azonnal az eljárás után érzékelhető és ami a legfontosabb, tartós (az elvégzett kapszulotómia után lehetetlen a lencsetok újbóli elszürkülése).
A beavatkozás előtt szükséges rövid ideig ható cseppekkel kitágítani a pupillát. Az eljárás alatt a páciens halk hangokat hall és piros fényt lát. A lézersugarakat a kapszula elszürkült részei felé irányítják, kinyitva ezzel a központi részét. Minden egyes impulzussal a nyílás tovább tágul egészen a szükséges méretig. A kezelés után a beteg hazamegy és betartja az orvos utasításait. A nap folyamán jelentkezhet átmeneti homályos látás, amíg a pupilla nem húzódik vissza, valamint ideiglenes szemnyomás növekedés és enyhe szemirritáció. Ezek a tünetek rövid ideig tartanak és a betegek általában kellemesen érzik magukat a nap folyamán, a látásuk pedig a másodlagos szürkehályog kialakulása előtti szintre, állapotra javul.