Szemészeti vizsgálat a fénytörési hibák korrigálására
Fénytörési hibák
Az egészséges (emetróp) szemen áthaladó fénysugarak megtörnek, majd az ideghártyán fókuszálódnak, így látjuk tisztán a szemlélt tárgyat.
Az emetróp szem formája arányban van a szaruhártya görbületével – a szemfelületi rétege arányos a szemgolyó hosszával.
Myopia (rövidlátás)
Azoknál a személyeknél, akiknél a szemgolyó hossza és a szaruhártya görbülete nagyobb a megszokottnál, a fénysugarak nagyobb mértékben törnek meg, így a szemlélt tárgy képe az ideghártya előtt képződik. Ezek a személyek távolra nem látnak tisztán és a messzeségben szemlélt tárgyak homályosak.
A kismértékű rövidlátás esetében közelre való látás megőrzött, viszont a nagymértékű rövidlátásnál közelre és távolra is gyengül a látás.
A miópia első tünetei a következők: a személy nem tudja felismerni az embereket az utca túloldalán, a tévéfilmek feliratai elhomályosodnak előtte, járművezetésekor bizonytalan. A rövidlátó iskolás gyermekek csak nagy erőfeszítéssel tudják leolvasni a szöveget a tábláról és ezért náluk könnyen felismerhető a látászavar. Az óvodás korú rövidlátó pedig gyakran túl közel ül a televízió képernyőjéhez.
Hypermetropia (távollátás)
A szemgolyó kisebb, a szaruhártya görbülete is kisebb a normálisnál, ezért a fénysugarak kevésbé törnek meg, így a szemlélt tárgy képe az ideghártya mögött képződik. Ezért homályos a látás.
Munka után, valamint az esti órákban a közeli tárgyak nézésekor, vagy hosszabb olvasást követően fejfájás és szemfáradtság jelentkezik. Ez annak a következménye, hogy a szem folyamatosan a látás élesítésére törekszik.
A fiataloknál a kismértékű távollátás gyakran kompenzálható a szemlencse alkalmazkodásával. Az évek múlásával a szemlencsének ez a képessége csökken, és a távollátás gondot okoz, leginkább a harminc éven felüli személyeknél.
Astigmatismus
Az asztigmatizmus olyan fénytörési hiba, amelynél a szaruhártya görbülete egyenlőtlen és a fénysugaraknak több fókusza van. Ezért a szemlélt tárgyak homályosak, a kép deformált, vagy a betűk alakja torzul az olvasáskor. Az asztigmatizmus társulhat rövidlátással és távollátással is, így miópiás, hipermetrópiás, vagy vegyes asztigmiát különböztetünk meg.
A rövidlátás, távollátás és az asztigmia a kövekezőképpen korrigálható:
- szemüveggel
- kontaktlencsével
- szemsebészettel – lézeres dioptriacsökkentés és intraokuláris lencse beépítése
Presbyopia (időskori távollátás)
A 45. életév betöltésével csökken a szemlencse rugalmassága és alkalmazkodási képessége, ezért jelentkezik az időskori távollátás.
Ezeknél a személyeknél gyengül közeli látás, ezért megfelelő dioptriájú szférikus lencsével ellátott szemüveget írunk fel. A dioptria attól függ, hogy milyen idős a páciens. A dioptria az életkorral progresszíven növekszik.
Szemüveg segítségével a páciens jól lát közelre munkavégzés, olvasás és írás során.
Szemészeti vizsgálat – fénytörési hibák korrekciója
1. A látásélesség meghatározása
A szemvizsgálat a dioptria ellenőrzésével kezdődik, ami számítógépes keratorefraktométerrel történik. Amennyiben szükséges, a leletet korneális topográfiával egészítjük ki. Ez utóbbi segítségével részletesen feltérképezhető a szaruhártya fénytörőképessége, valamint az esetleges szaruhártya-rendellenességek. A szubjektív dioptria-meghatározáskor a páciens betűt vagy számot olvas (a gyermekek képeket néznek) a látásvizsgáló tábláról, a vizsgáló szférikus (rövidlátás és távollátás esetén), vagy cilinderes lencsével (az asztigmatizmus esetén) korrigálja a szem fénytörési hibáját, azaz a rövidlátást, távollátást és az asztigmatizmust.
A gyerekeknél és a fiataloknál az alkalmazkodás miatt, illetve a lencse fokozott fénytörőképessége miatt, a vizsgálatot tágított pupillával (cikloplégia) kell végezni. A szembogár tágítása cseppekkel történik, amelyek lebénítják a sugárizmot, így meggátoljuk a lencse alkalmazkodását és pontosan meghatározhatjuk a fénytörési hiba értékét.
[nggallery id=11]
2. A szem elülső részének biomikroszkópos vizsgálata
A vizsgálat lehetővé teszi a legapróbb részletek megfigyelését, amelyeket szabad szemmel nem láthatunk.
[nggallery id=31]
3. Szemfenék vizsgálat
Akkor a legteljesebb és legmegfelelőbb, ha azt tágított pupillán keresztül végezzük. Megvizsgáljuk az ideghártyát, illetve annak részeit: a látóidegfőt, a sárgafoltot és a véredényeket. Különös jelentősége van a cukorbetegeknél, a magas vérnyomásban szenvedő betegeknél és a rövidlátó személyeknél. Annak érdekében, hogy a szemfenék megbetegedéseit időben felismerjük és minél előbb kezelni tudjuk, a rendszeres ellenőrzés nélkülözhetetlen ezeknél a betegeknél.
[nggallery id=32]
4. Szemnyomás mérés
A mérés előtt a szem felszínét cseppekkel érzéstelenítjük. Azután applanációs tonométert támasztunk a szemhez, amely kimutatja a szemnyomás értékét. A normálértékek 10-20 mmHg között vannak.
[nggallery id=44]
A fénytörési hibák esetében, a szemüveg felírása során, az átfogó szemvizsgálat keretén belül, kezdeti fázisában bizonyos tünetmentes szembetegségeket is felismerhetünk.
Ezeket a betegségeket páciens nem észleli, viszont nagyon jelentős a korai diagnosztizálásuk és az időben megkezdett gyógyításuk.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.